Hazard uzależnia?

Uzależnienie od hazardu ma cztery fazy. Nie ma tak, że uzależniamy się jak tylko postawimy pierwsze pieniądze. Jest to proces długotrwały i można go w każdym stadium zatrzymać. Oczywiście im wcześniej tym lepiej.

I faza – Granie towarzyskie


Jest to etap zwycięstw. Pierwszy etap uzależnienia rozpoczyna się od okazjonalnego grania. Paradoksalnie szybciej uzależniają się ci którzy wygrywają. Zaczynamy bowiem wierzyć w swoje szczęście i tracimy kontrolę. Mamy wrażenie wielkiego poczucia mocy i coraz bardziej ufamy, że wygramy dużą kasę. Tym samym zwiększamy pulę na hazard.

II faza – Faza ostrzegawcza


W tej fazie rządzą straty. Im większe stawki to także większe przegrane. Uzależniony w tej fazie szuka pieniędzy u przyjaciół, bierze kredyty, a nawet sprzedaje co wartościowsze przedmioty z domu. Kiedy coś wygra, za część spłaca długi, a drugą część stawia w grze. Niestety długi rosną, a wygrane nie są wyjątkowo spektakularne. Uzależniony ukrywa swoje gry przed znajomymi i rodziną, ale nadal wierzy, że szczęście się jednak do niego uśmiechnie i zdoła się odegrać i wyjść na prostą.

III faza – Faza krytyczna


Dominuje tu desperacja. To w tej fazie zaczynają się problemy psychiczne. Depresja, poczucie winy, izolacja od społeczeństwa i rodziny. Coraz częściej górę biorą lęki przed bankructwem, nie spłaceniem długów. Chory nie widzi innego wyjścia z problemów finansowych jak tylko dzięki hazardowi.

IV faza – Faza chroniczna


To przede wszystkim utrata nadziei, strach przed wierzycielami. Myśli samobójcze czy uciekanie w alkoholizm lub narkomanię. Jeśli chory nie trafi na leczenie kończy się to więzieniem, samobójstwem lub zabójstwem.

W Polsce istnieje jeszcze mało ośrodków terapii uzależnień od hazardu, ale w większych miastach można uzyskać profesjonalną pomoc. Pamiętaj – grając w kasynach, czy to online czy tradycyjnych – rób to odpowiedzialnie i z głową, wtedy będzie to świetna rozrywka a nie problem.