Hazard online w Europie

Hazard istniał od wieków. Nic dziwnego, że gdy nastała era Internetu, ktoś wpadł na pomysł, by przenieść kasyna w wirtualną przestrzeń. W Niemczech, Polsce, czy Rosji hazard online jest nielegalny. Zabroniono nawet reklamowania tej działalności. Sama Unia Europejska broni internetowego hazardu. Niemców, którzy dobrze radzą sobie z grami online, bardzo zdenerwowało postępowanie ich Rządu, który zakazał jakiejkolwiek formy hazardu przez Internet. W Polsce jest już kilkaset internautów grających w sieci. Zostawiających w tym biznesie ogromne ilości złotówek. Internauci obstawiają mecze, grają w pokera czy ruletkę. Z powodu nielegalności e-hazardu budżetowi naszego państwa przechodzi koło nosa kilkaset milionów rocznie.

Premier Rosji twierdzi, że kasyna to “pralnie pieniędzy” i jest przeciwnikiem e-hazardu. Z doświadczeń innych krajów, gdzie delegalizowano gry hazardowe w sieci wynika, że odnosi to skutek odwrotny. Rozkwitnie nielegalny hazard lub Rosjanie będą korzystać z usług firm np. w Bułgarii. Na dodatek wielu ludzi straci pracę, a Rząd pieniądze. W Bułgarii e-hazard trzyma się w miarę dobrze. Uciążliwym jest jednak zakaz reklamowania hazardu i wysokie podatki. Austria posiada dwa państwowe monopole: Casinos Austria i Ossterreichische Lotterien.

Odpowiedzialność za te monopole obejmuje Minister Finansów. Zakłady sportowe natomiast nie są prowadzone przez monopolistów. Trzeba mieć na tę działalność licencję. W Belgii czy w Czechach istnieją zalegalizowane kasyna. W Norwegii zaś większość zysku wpływ na konta zagranicznych operatorów, ale zauważany jest wzrost w firmach narodowych. Francja natomiast przyjęła ustawę, by prywatne firmy mogły zajmować się e-kasynem. Można ubiegać się o licencję i legalnie działać w sieci. Oczywiście państwowa instytucja, będzie pilnować aby te firmy przestrzegały prawa Francuskiego i były bezpieczne dla graczy. Operatorzy wirtualnych kasyn obarczeni zostają płaceniem podatku: 7,5% od zakładów na wyścigi konne i zakładów sportowych i 2% od gier karcianych.